You are currently viewing Prawo Pacjenta #2 : PRAWO DO INFORMACJI O STANIE SWOJEGO ZDROWIA

Prawo Pacjenta #2 : PRAWO DO INFORMACJI O STANIE SWOJEGO ZDROWIA

🗣🔰Pacjent ma prawo do informacji o stanie swojego zdrowia.

🪁Obowiązek informowania przez lekarza jest odpowiednikiem prawa pacjenta do wiedzy.

🪁Pacjent poinformowany to pacjent współpracujący z lekarzem i rozumiejący istotę swojego schorzenia. Pacjent niepoinformowany to pacjent roszczeniowy, sfrustrowany i cierpiący.

🪁Pacjent, w tym małoletni, po ukończeniu 16 roku życia ma prawo do uzyskania w przystępny sposób informacji o stanie swojego zdrowia, rozpoznaniu, metodach leczenia, wynikach leczenia i rokowaniu. Przystępnym to znaczy prostym i zrozumiałym językiem.

🪁Masz prawo otrzymać informacje o alternatywnych sposobach leczenia – metodach diagnostycznych i leczniczych.

📌Nastolatkowie posiadają prawo do wyrażenia woli obecności bądź nie, rodziców podczas badań. Lekarz powinien uszanować wolę dziecka i poprosić rodzica o opuszczenie gabinetu.

📌Pacjent z szczególnymi potrzebami ma prawo otrzymania informacji w zrozumiały przez niego sposób (osoba starsza, osoba z niepełnosprawnościami, lub osoby mające czasową lub trwałe naruszoną sprawność w zakresie mobilności czy percepcji).

🦻Gdy Pacjent jest osoba niesłyszącą bezwzględnie konieczna jest obsługa z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się lub zdalny dostęp online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje.

👨‍👩‍👦Prawo do informacji o stanie twojego zdrowia ma osoba bliska wówczas gdy złożysz takie oświadczenie.

🦷🫦Korzystasz z usługi implantacji? Lekarz dentysta jest zobowiązany do udostępnienia pacjentowi karty implantu oraz informacji, które pozwalają na identyfikację wyrobu medycznego, w tym nazwę wyrobu, numer seryjny, numer serii, kod UDI, model wyrobu, a także imię i nazwisko lub nazwę, adres i adres strony internetowej producenta.

Czy wiesz, że 👩‍🎓

🍀 Ojciec na porodówce ma takie samo prawo do informacji o stanie płodu, a później dziecka, jak matka dziecka 👼

💊Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych zaleconego pacjentowi leku i odnotować tę informację w dokumentacji medycznej.

☎️Przepisy prawa nie zabraniają przekazywania informacji o stanie zdrowia przez telefon. Osoba bliska może dowiedzieć się o stanie zdrowia pacjenta przez telefon.

🔙Już 20 lat temu Amerykanie stwierdzili, że 200 tys. pacjentów umiera rocznie z powodu zdarzeń niepożądanych. W 70 proc. był to efekt braku umiejętności miękkich wśród medyków, w tym braku umiejętności komunikacyjnych.

☎️☎️☎️Od 1 lutego 2024 roku masz prawo do całodobowej informacji o prawach pacjenta korzystając z infolinii 800 190 590.

🌍Jeśli masz prawo do refundowanych świadczeń w Polsce, dyrektywa transgraniczna umożliwia Ci ubieganie się o zwrot kosztów leczenia poniesionych w innym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.